Znany Berlin w niecodziennej odsłonie

Stolica Niemiec to miasto o niezwykle bogatej ale i krwawej historii. Wydarzenia drugiej wojny światowej dopuściły do wielkich zniszczeń w obrębie stolicy, następnie przez dziesięciolecia Berlin podzielony był murem na dwie części. Dzisiaj miasto to tętni życiem i jest podziwiane przez wielu turystów. Warto poznać mniej popularną część metropolii, żeby ujrzeć to miejsce z trochę odmiennej strony.

Osoby pragnące zobaczyć berlińską alternatywę artystycznej awangardy, koniecznie muszą odwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę miasta. Z budowlanego punktu widzenia, obszar ten nie będzie się szczycić klasycznymi zabytkami, lecz z pewnością panorama jest interesująca. Znajdziemy tam zdewastowane, stare kamienice obok późniejszych, szarych budowli, wszystkie ozdobione pełnymi życia muralami. Ten obszar znany jest z otwartego ducha oraz tolerancji. Mieszka tam wiele osób z całego świata, rasizm nie jest akceptowany, na ulicach widzimy persony o wszelkim kolorze skóry, którzy żyją w pokoju ze sobą. Znajdziemy tam mnóstwo awangardowych kawiarni, księgarni ze starymi egzemplarzami, sklepów muzycznych. Miejsce to jest również polecane weganom, na każdym przystanku znajdziemy jadłodajnię, w której repertuarze trudno szukać mięsa.

Warto także udać się na wycieczkę szlakiem zburzonego muru berlińskiego. W środku stolicy co prawda są zachowane jego reprezentacyjne części, jednak najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. Wówczas będziemy potrzebowali udać się do wschodniej dzielnicy Berlina, której klimat jest zupełnie inny niż w dzielnicy zachodniej. Mnóstwo tam szarych, smutnych budynków, które Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Dużo tam również zniszczonych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta awangardowa panorama ciekawie komponuje się z kolorowymi częściami muru, przykrytego licznymi malunkami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych zabytków. Jednak w trakcie swojej drugiej tam bytności, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu lub we wschodniej części miasta, zobaczymy Berlin z zupełnie innej strony.