Uzależenienia – jak działają na pracę mózgu?

Uzależenienia – jak działają na pracę mózgu?

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko się zmienia. Czasami jest to zmiana, za którą można zapłacić swoim życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej historii o tym, że ktoś umarł, ponieważ robił coś, w czym nie widział niczego negatywnego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najgorsze ze wszystkich uzależnień. Stwarza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod wpływem substancji psychoaktywnych nie myśli racjonalnie. Z biegiem czasu zanika u niej jakakolwiek moralność, ponieważ nie jest zdolny zauważyć różnicy pomiędzy dobrem a złem. Przygnębiające jest również to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U sporej ilości pewnie zaczyna się w podobny sposób: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie”. To prawda, może wyjść z tego cało, jeśli nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednakże nie powinno namawiać do próbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najtrudniejsza droga nałogu.

Osoba, która regularnie bierze narkotyki zauważalnie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do poszarpanej szmaty, którą ktoś wyrzucił na drogę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Odmienia się podejście do postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji odurzających niszczy pracę mózgu. Niejednokrotnie są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest konieczne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zakłócają działanie konkretnego neuroprzekaźnika. Pod wpływem substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron wytwarza w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie osoba uzależniona odczuwa euforię, przyjemność. Niemal każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina działa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Jest jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli.

tabletki na powiększenie członka

Niesamowicie trudno jest pozbyć się tego nałogu. Leczenie na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma wrażenie, że boli ją każdy skrawek jej ciała, a przez to kaleczy się, żeby skupić uwagę na tylko jednym miejscu. Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która przebywała na odwyku już nie powróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołu, który z każdą następną działką staje się głębszy. Należy zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto także powiedzieć, że wiele narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przekonywujące? W proszkach jest rozdrobnione szkło, które uszkadza żyłki w nosie.

Na ten temat można się rozpisywać nieskończenie. Warto dowiedzieć się o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, bowiem ta wiedza może ustrzec społeczeństwo przed dopuszczeniem się dużego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili życia.